Żołnierze Wyklęci – konferencja historyczna

Szanowni Prabucianie!

W najbliższy wtorek odbędzie się w Prabutach konferencja historyczna poświęcona antykomunistycznemu podziemiu niepodległościowemu. Nawiązuje ona oczywiście do obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i będzie to już trzecia edycja konferencji. Warto chyba podkreślić, że jest to jedyne tego typu wydarzenie w naszej okolicy. Inicjatywa, którą możemy pochwalić się przed całą Polską.

Chciałbym w tym miejscu serdecznie zaprosić do przyjścia na konferencję. Tych, którzy są miłośnikami historii Polski oraz tych, których interesuje historia naszego miasta – bo taki akcent też się pojawi. Zapraszam identyfikujących się z etosem Żołnierzy Wyklętych jak i sceptyków, dla których Wyklęci bohaterami jednak nie są. Będzie okazja do dyskusji.

Dotychczasowe dwie konferencje wypadły znakomicie, mieliśmy okazję do spotkania się, podyskutowania, porozmawiania o historii jak Polacy z Polakami. Była naprawdę świetna atmosfera.

Mam nadzieję, że nikogo tymi słowami nie urażę, ale liczę na naszych nauczycieli historii, bo w ubiegłych latach różnie bywało z ich obecnością na naszych prabuckich inicjatywach związanych z promowaniem historii. Fajnie byłoby mieć ich wsparcie, zwłaszcza jeśli mamy budować zainteresowanie historią wśród młodzieży. Jesteśmy w tej kwestii o krok do przodu niż większość polskich miast (Wyklęci, Kresy, Riesenburg, mam też nadzieję na kontynuację tematu Monte Cassino) i szkoda byłoby to zmarnować.

W trakcie konferencji odbędą się trzy prelekcje. Dwie poprowadzą historycy z Olsztyna – Piotr Rydel i Michał Ostapiuk. Trzecią będę miał zaszczyt poprowadzić ja. Dziękuję w tym miejscu organizatorom za taką możliwość. Opowiem niezwykłą historię Jana Rabczaka, mieszkańca Prabut, żołnierza Armii Krajowej, który po wojnie stał się mimowolnie jednym z tysięcy „wyklętych”. Zapewniam, że warto wysłuchać tej opowieści.

Do zobaczenia (mam nadzieję) we wtorek, w Domu Kultury. Początek konferencji o godzinie 10:00.