Ratujmy fontannę.

365098

Napisałem o rewitalizacji Mauzoleum w parku. Ale jest obecnie w Prabutach jeszcze jedna inicjatywa związana z ratowaniem innego, jeszcze piękniejszego zabytku w naszym mieście. Fontanny Rolanda czyli popularnych „Lwów”. Te inicjatywę podjęło stowarzyszenie Prabuty – Riesenburg.

O samej fontannie pisać nie muszę. To nasz największy prabucki skarb i możemy być wdzięczni losowi, że Berlin zdecydował się ją nam odsprzedać, że sowietom nie przyszło do głowy strzelać do niej z czołgu, że żadnemu komuniście nie przyszło do głowy jej rozebrać lub przenieść do innego miasta. Jeżeli zasłyszana przez mnie historia jest prawdziwa, to możemy być także wdzięczni jednemu z roczników uczniów Zespołu Szkół w Prabutach, że w ramach egzaminu zawodowego na zakończenie nauki, tę fontannę uruchomili(!). Musimy być wdzięczni nieżyjącemu Wernerowi Zebrowskiemu za ufundowanie figury Rolanda, rzeźbiarzowi Mariuszowi Białeckiemu który tę figurę wykonał, oraz władzom które przyczyniły się do realizacji tego przedsięwzięcia.

Wszyscy możemy być dumni z naszej fontanny. Musimy jednak pamiętać, że ta piękność ma już ponad 100 lat (rocznik najprawdopodobniej 1900). Kiedy przyjrzeć się jej z bliska, widać że czas wywarł na niej swoje piętno. Jeżeli nie zaczniemy jej pomagać, swoich sto pięćdziesiątych urodzin może już nie doczekać.

Zabiegi kosmetyczno – lecznicze to bardzo kosztowna sprawa dla naszych żon, narzeczonych czy koleżanek. A co dopiero dla takiej fontanny. Woleliśmy się jeszcze nie zastanawiać ile by to mogło kosztować – ale „zabolałoby” to budżet Prabut na pewno.

Jest jednak szansa na restaurację naszej fontanny z ministerialnych pieniędzy. Znalazł się sojusznik, profesor architektury Marcin Kozarzewski, który mógłby spróbować zdobyć dla nas dofinansowanie na ten cel. Żeby jego starania miały jak największe szanse powodzenia, potrzebuje od nas wsparcia. Zwykłych podpisów mieszkańców z poparciem tego pomysłu, pokazujących, że prabucianom zależy na ich fontannie.

Listę można podpisywać w poniższych punktach:

  • Wydział podatków przy Urzędzie Miasta
  • sklep spożywczy „7”
  • sklep „Herkules” przy ul. Kraszewskiego
  • ośrodek zdrowia „Medicus”
  • sklep spożywczy przy ul. Chodkiewicza

Zachęcam do wsparcia!!!

 

P.S. Specjalnie wstawiam zdjęcie z lat ’70(?). Pokazuje ono jaką różnicę robi odpowiednie zadbanie o zabytek/ładny element architektury jak i jego otocznie. To drugie już zrobiono. Teraz czas na samą fontannę.