Po pikniku lotniczym

 

Piknik lotniczy w Starym Kamieniu już za nami. Impreza która „robi się” przy okazji Lotniczej Majówki w Iławie była w tym roku najlepszą z wszystkich dotychczasowych. Idealna pogoda (kluczowa rzecz przy takich wydarzeniach), duża pomoc organizacyjna i materiałowa iławskich organizatorów, która pozwoliła członkom prabuckiego Aviatora nareszcie też pocieszyć się imprezą. Jak zwykle kapitalnie współpracowało się z pilotami i personelem technicznym, ludźmi niezwykłymi i skromnymi jednocześnie.
Przede wszystkim jednak ucieszyła nas frekwencja prabucian oraz ich zadowolone miny. Szacujemy, że od piątku (przyloty pierwszych maszyn) do niedzieli (ostatni odlot był około godziny 11) nasze lądowisko odwiedziło grubo ponad pięćset osób. Co ważne dla nas, była to publiczność która nie przyszła tam z nudów lub z chęci wlania w siebie jak najszybciej kilku piw czy czegoś mocniejszego (tak jak dzieje się to przy okazji kilku innych prabuckich „wydarzeń kulturalnych”. Nie, do Starego Kamienia przychodzili i przyjeżdżali ludzie, którzy chcieli po prostu z bliska zobaczyć samoloty.
Chyba każdy przyzna, że w sobotę zapachniało w Prabutach imprezą wyjątkową, czymś z czego nasze miasto może być naprawdę dumne. Nie wiem, czy dostrzegają to ci, którzy traktują Aviatora i nasze „samolociki” z lekceważeniem lub wręcz z niechęcią. Bo tacy w Prabutach niestety też są (dwa lata temu na przykład, ktoś zakablował na nas do instytutu lotnictwa, że na pikniku łamano przepisy!). Co ich boli? Może zazdrość, może zwykła ludzka małość, brak wyobraźni negujący inicjatywy pasjonatów… Przykre.
Kto jest trochę bliżej Aviatora ten wie, że z lądowiskiem jest jeden podstawowy problem. Grunty należą do skarbu państwa i cały czas jesteśmy tam gośćmi na zasadach dzierżawy (ściślej rzecz biorąc, dzierżawi to Tadeusz Anders, który nieodpłatnie użycza ten teren Aviatorowi). Istnieje ryzyko, że dzierżawa w końcu się skończy i te działki zostaną wystawione na sprzedaż. Wystarczy, że „pójdzie” jedna i mamy po lądowisku. I po majowej imprezie.
Władze Iławy, dla których Lotnicza Majówka stała się imprezą priorytetową stwierdziły, że gdyby ten teren był w granicach województwa warmińsko – mazurskiego, to by go po prostu wykupiły. Bo nie korzystać z takiego potencjału, jest po prostu ślepotą. Lądowisko z którego z roku na rok korzysta coraz więcej maszyn (w sezonie praktycznie co kilka dni ktoś w Starym kamieniu „siada”) wraz z pięknym terenem wokół – to wszystko aż prosi się o zagospodarowanie na tereny rekreacyjne. Plażę jeziora Dzierzgoń zamordowaliśmy polbrukową plażą (do bólu będe powtarzał wypowiedź jednego z radnych: „To był świetny pomysł, tylko się nie udał…”), jezioro Sowica chyba powinno pozostać akwenem cichym, zresztą nie ma tam dojścia. A Stary Kamień? Idealne miejsce dla mieszkańców i gości!
Nie wiem ilu spośród naszych radnych oglądało sobotni piknik. Może widok imprezy i tak licznych mieszkańców przekonałby ich do tego, że warto myśleć o tym miejscu na poważnie – zanim nam ono ucieknie. Spotkałem burmistrza Marka Szulca któremu się chyba spodobało, skoro na dzień dobry poprosił mnie o napisanie relacji do „prabuckiej”. Wszyscy, absolutnie wszyscy prabucianie z którymi rozmawiałem na temat Starego Kamienia podzielali moją opinię, że Prabuty powinny zrobić co się da, abyśmy mieli to lądowisko i żebyśmy skorzystali z tego, co dała nam natura – piękne okolice jeziora Matecznego. Nie do pomyślenia, że nadal leży ona odłogiem i co najgorsze – może nam ona uciec bezpowrotnie. Jako stowarzyszenie robimy co się da. Mamy sojuszników w Iławie i Kwidzynie (pomoc zadeklarował Jerzy Śnieg, który ma spore chody „tu i tam”), jak trzeba będzie, to napiszemy list do samego ministra. Pomoc zadeklarowało wreszcie miasto. Lepiej późno (Aviator stukał do bram Urzędu już od  ośmiu lat!) niż wcale. Może się uda…
Ostatni pilot odlatujący w niedzielę rano powiedział do nas przez radio: „Do zobaczenia Prabuty, dziękujemy za imprezę… Macie piękne lądowisko. Powodzenia”.

Chyba nie muszę nic dodawać.