Piękny dzień, 3 Maja!

Mieliśmy wczoraj bardzo sympatyczną uroczystość, jaką były obchody 3 Maja. Czyli upamiętnienie jednego z najdonioślejszych momentów naszej historii, jakim było przyjęcie Konstytucji roku 1791. To jedno z tych nielicznych wydarzeń, kiedy zadziwiliśmy świat nie szabelką, lecz rozumem. Szkoda tylko, że tak szybko zostało to zaprzepaszczone, bo część „rodaków”, w obronie swoich przywilejów nie miała skrupułów, aby ten wysiłek zniszczyć, sprzedając się zagranicy…

Jeśli chodzi o nasze obchody, to nigdy chyba nie zrozumiem sensu zaczynania tego radosnego upamiętnienia od… cmentarza. Sam jestem zwolennikiem budowania naszej prabuckiej tożsamości na pamięci o Kresach, ale akurat w tym wypadku, zupełnie nie kumam, co ma piernik do wiatraka. No, ale skoro ktoś tak wymyślił, jego sprawa. Ja ten cmentarz sobie odpuszczam.

Cieszy mnie, że mamy całkiem przyzwoitą frekwencję pod Pomnikiem Pamięci oraz, że przychodzą tam nie tylko oficjele, ale także mieszkańcy. Jako radny, dziękuję każdemu z nich za obecność. Bardzo ładnie wyglądają też strażacy (panowie oraz panie!) w galowych mundurach, świetną sprawą jest obecność jeźdźców z Julianowa w swoich uniformach – tych nowych i historycznych. Piękne, że zjawiają się z wieńcem na przykład hodowcy gołębi pocztowych. Dużo ludzi jest również na mszy kończącej obchody – nawet więcej niż pod Urzędem, co ciekawe.

Ale piszę te słowa z dedykacją dla tych, których chyba nie zawsze odpowiednio się docenia za ich udział. Dla młodzieży z pocztów sztandarowych naszych szkół oraz LOK-u i harcerzy. Bez nich to wydarzenie zupełnie straciłoby ze swojego kolorytu. Ci młodzi ludzie, kierowani tylko i wyłącznie lokalnym patriotyzmem dzielnie stoją w niezbyt wygodnych  butach i mundurach, na deszczu i w słońcu. Nic w zamian nie dostają, ale też  niczego wielkiego nie oczekują. Więc po prostu doceniajmy to, że im się jeszcze chce. Bo gdyby nie te kilkanaście młodych osób, na naszych prabuckich uroczystościach zrobiłoby się o wiele smutniej. W naszych Prabutach zrobiło się tak krucho ze społecznikami, że trzeba doceniać absolutnie każdą inicjatywę pro patria. Oraz mieć nadzieję, że kiedyś mundurowych i społeczników będzie w Prabutach więcej niż obecnie.

 

P.S.  Przy okazji – w Dniu Strażaka najlepsze życzenia dla wszystkich druhów – tym z miasta jak i z jednostek wiejskich. Wczorajsze obchody pokazały, jak ważni jesteście dla Naszej Gminy!