O prabuciaku, który podróżuje „na stopa”…

Jest w naszym mieście pewien wyjątkowy młody człowiek. Nazywa się Bartek Szkutnik, ma dwadzieścia lat i niezwykłe hobby. Bartek lubi podróżować. Nie są to jednak podróże z biurami turystycznymi czy też wyprawy własnym autem. Bartek podróżuje autostopem i to nie do Kwidzyna czy do Stegny – on wojażuje po Europie. Do miejsc takich jak Rumunia (jego pierwsza podróż), Albania, Izrael czy Grecja (tam był ostatnio). Do tego jeszcze, Bartek realizuje te wyzwania bez portfela wypełnionego pieniędzmi czy kart kredytowych. Zabiera ze sobą w taką podróż tyle, ile może mieć odłożone młody człowiek imający się dorywczej pracy. Kilkaset złotych. Kiedy w trakcie podróży okazuje się, że to za mało, Bartek liczy na ludzką życzliwość. I się nie zawodzi. Bo jest przykładem na to, że uśmiechnięty dobry człowiek dostaje od życia tyle dobrego, ile sam okazuje.

Kapitalny ambasador Prabut i Polski.

Jadąc wczoraj do Iławy, zobaczyłem Bartka łapiącego stopa w Stańkowie. Miał plecak, więc od razu domyśliłem się, że młody prabucianin rusza w kolejną daleką wyprawę. Kiedy jednak usłyszałem jej cel, szczęka mi opadła.

Sahara Zachodnia. To północna Afryka, poniżej Maroka i Algierii. Region, który jeszcze całkiem niedawno był areną konfliktu zbrojnego, bo przecież gatunek ludzki potrafi się kłócić nawet o kawałek pustyni. Zresztą do dzisiaj czort wie, jak wygląda codzienność w tej tajemniczej części świata. Bartek też do końca nie wie. Jedzie sprawdzić. Z uśmiechem na twarzy.

Ja w tego typu miejsca też kiedyś jeździłem, tyle że z karabinem pod ręką. Więc w porównaniu z tym, co robi Bartek, to był mały pikuś. Możemy być naprawdę dumni, że mamy w Prabutach takiego wyjątkowego mieszkańca.

Cóż więcej powiedzieć? Jestem zaszczycony, że mogłem Bartka podwieźć choćby te 20 kilometrów. Zostało mu ich jeszcze kilka tysięcy…

Powodzenia, niech Dobre Bogi mają Ciebie w opiece. Dotrzyj do celu i wracaj szczęśliwie!