NASI Strażacy

Wczoraj tuż przed godziną 16 w Prabutach rozległy się syreny. Donośne sygnały słyszeli także kierowcy jadący akurat trasą Kwidzyn – Prabuty. To na akcję jechała Straż Pożarna.

Rzeczą która bardzo rzuciła mi się w oczy, był fakt wielkiego zrozumienia kierowców. Zarówno ci przede mną, jak i ci za mną (ja sam też oczywiście) karnie i z dużym wyprzedzeniem ustępowali strażackim pojazdom miejsca na drodze. Zwalniając i zjeżdżając ile się da na boki. To pokazuje dużą świadomość i kulturę kierowców, na którą tak często się narzeka. Moim zdaniem przesadnie.

Pojechałem do Kleczewa gdzie podążali strażacy. Było już po sprawie, z zapalonym kominem szybko się uporano, nie dopuszczając do większego nieszczęścia jakim byłoby zajęcie się całego domu wielorodzinnego. Na miejscu działała zawodowa jednostka z Kwidzyna, ale także OSP Prabuty i OSP Kołodzieje. Trumiejki też były gotowe jeśli dobrze słyszałem. Widziałem również strażaków w cywilkach. Pewnie choroba zawodowa gnająca na akcję nawet po służbie. Coś o tym wiem.

Laik mógłby pewnie zapytać – po co tyle jednostek straży do „głupiego” komina. Ano po to, że od tego niby „głupiego” komina mógł się zająć cały duży dom. A wtedy każde strażackie ręce byłyby na wagę złota. Przezorność to też element działalności strażaków.

Patrząc na naszych strażaków, na tę naszą prabucką – używam tego określenia z pełnym przekonaniem – elitę chłopaków, po raz kolejny uzmysławiam sobie jak ważną dla Prabut instytucją i organizacją społeczną jest OSP. Nikt nie jest tutaj zorganizowany tak jak oni. Gdyby nie daj Boże coś, to możemy liczyć tylko na nich. Nikt inny nie jest w stanie tych strażaków zastąpić. Zwłaszcza w czasach zamykania się w domu, zwiększającego się dystansu pomiędzy ludźmi, zanikającej solidarności w działaniu.

Dlatego o OSP w naszej gminie musimy dbać i ją doceniać. Wiem, że tak jest. Ale nie zaszkodzi o tym o czasu do czasu przypomnieć.

 

Ukłony Druhowie!

 

P.S. PRZEPRASZAM PRZEPRASZAM, PRZEPRASZAM – ta Elita, to nie tylko chłopaki ale także PANIE! Ukłony podwójne!!!