Konferencja Świat Kresów

Kolejna edycja tego wydarzenia rozpoczyna się dzisiaj. O godzinie 17:30 złożone zostaną kwiaty po Pomnikiem Pomordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Następnie odbędzie się msza. Jutro zaś, od godziny 10:00 rozpocznie się część naukowa i prelekcje w Domu Kultury.

Konferencja Świat Kresów  już chyba na trwale wpisała się w społeczny krajobraz Prabut. Możemy być z niej dumni, tym bardziej, że mimo zmiany rządu, nadal jest to wydarzenie niepoprawne politycznie. Oficjalnie Ukrainę wypada nam kochać, nawet wtedy kiedy ona nie  potrafi rozliczyć się z tragiczną historią ani odpowiednio zareagować na skandaliczne wypowiedzi swoich historyków, negujących Zbrodnię Wołyńską, jedną z najokropniejszych zbrodni minionego stulecia, zbrodnię ludobójstwa.

Oficjalnie „nie wypada” piętnować bezczelnych wypowiedzi niektórych przedstawicieli mniejszości ukraińskiej w Polsce, nie wypada mówić o nacjonalizmie ukraińskim, ani o obrazkach takich jak poniżej. Ci ludzie gloryfikują sprawców wołyńskiej zbrodni…

03-marsz-ukrainskich-nazistow

Dlatego ważne, aby były takie wydarzenia jak to jutrzejsze. Żeby za kilka lat nikt nie zaczął nam wciskać kłamstw, że nasi pradziadkowie na Wołyniu pomordowali się sami.

Bo jeżeli mamy się z Ukrainą przyjaźnić, jeżeli mamy przyjmować do pracy w Polsce Ukraińców – którzy już napłynęli do nas setkami tysięcy – to bez niedomówień i przemilczania niewygodnych spraw. Bo od historii nie da się uciec, choćby nie wiem jak ją przemilczać…

Przyjaźń bez szczerości to nie przyjaźń.

Zapraszam!